D255N02B
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
D255N02B
  • 1
Product Category : Rectifiers
Mounting Style : Stud
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Ir - Reverse Current : 20000 uA
Maximum Operating Temperature : + 180 C
Max Surge Current : 5800 A
Vf - Forward Voltage : 1.4 V at 800 A
Vr - Reverse Voltage : 200 V
Configuration : Single
Type : Standard Recovery Rectifiers
If - Forward Current : 255 A
Manufacturer : Infineon Technologies
Description : Rectifiers 200V 255A